Vishay/BCcomponents 564R75GAT10
564R75GAT10 picture photo
Mfg. Part Number
564R75GAT10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 7.5KV X5F RADIAL
Datasheet Download
564R75GAT10.pdf
Availability of 564R75GAT10
QUANTITY
564R75GAT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 564R75GAT10
Internal Part NumberEIS-564R75GAT10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated7500V (7.5kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564R75GAT10
Related Links564R7, 564R75GAT10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564R75GAT10 Details Description
Related parts for 564R75GAT10
TRANS PNP 40V 0.6A SC70-3 datasheet.pdf
MARKING STRIP SHEET FOR DS318 datasheet.pdf
CONN CIRC PLUG 4POS W/SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
GDT 3000V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.07KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 262MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf