Vishay/BCcomponents 564RC0GAA202EF200J
564RC0GAA202EF200J picture photo
Mfg. Part Number
564RC0GAA202EF200J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
564RC0GAA202EF200J.pdf
Availability of 564RC0GAA202EF200J
QUANTITY
564RC0GAA202EF200J Order Process
Ship out your order
Specifications of 564RC0GAA202EF200J
Internal Part NumberEIS-564RC0GAA202EF200J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564RC0GAA202EF200J
Related Links564RC0GAA, 564RC0GAA202EF200J Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564RC0GAA202EF200J Details Description
Related parts for 564RC0GAA202EF200J
TRANS PNP 100V 3.5A E-LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 472MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 3.3V 44-SOJ datasheet.pdf
CABLE DUCT REDUCER SPLIT COVER datasheet.pdf
AB 2C 2#16S PIN PLUG datasheet.pdf
Dual Comparators with 400mV Reference IC datasheet.pdf