Vishay/BCcomponents MRS25000C1009FRP00
MRS25000C1009FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1009FRP00
Brief Description
RES 10 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1009FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1009FRP00
QUANTITY
MRS25000C1009FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1009FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1009FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1009FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1009FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1009FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1009FRP00
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VOLT-FDBK W/SD SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 36POS datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf