Vishay/BCcomponents 564RX7RAA602EK152M
564RX7RAA602EK152M picture photo
Mfg. Part Number
564RX7RAA602EK152M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 6KV X7R RADIAL
Datasheet Download
564RX7RAA602EK152M.pdf
Availability of 564RX7RAA602EK152M
QUANTITY
564RX7RAA602EK152M Order Process
Ship out your order
Specifications of 564RX7RAA602EK152M
Internal Part NumberEIS-564RX7RAA602EK152M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564RX7RAA602EK152M
Related Links564RX7RAA, 564RX7RAA602EK152M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564RX7RAA602EK152M Details Description
Related parts for 564RX7RAA602EK152M
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 3W 2728 datasheet.pdf