Apem Inc. 5656ABULCSA
5656ABULCSA picture photo
Mfg. Part Number
5656ABULCSA
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V
Datasheet Download
5656ABULCSA.pdf
Availability of 5656ABULCSA
QUANTITY
5656ABULCSA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5656ABULCSA
Internal Part NumberEIS-5656ABULCSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series5000
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5656ABULCSA
Related Links5656A, 5656ABULCSA Datasheet, Apem Inc. Distributor
5656ABULCSA Details Description
Related parts for 5656ABULCSA
RES 12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 7MM YELLOW C.C. datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER DUAL 44QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf