Grayhill, Inc. 56BD30-01-2-AJN
56BD30-01-2-AJN picture photo
Mfg. Part Number
56BD30-01-2-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
ROTARY SWITCH 2 POLE 6POS
Datasheet Download
56BD30-01-2-AJN.pdf
Availability of 56BD30-01-2-AJN
QUANTITY
56BD30-01-2-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 56BD30-01-2-AJN
Internal Part NumberEIS-56BD30-01-2-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN Assembly/Origin56 Series Location 19/Apr/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series56
Number of Positions2 ~ 6
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel12.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56BD30-01-2-AJN
Related Links56BD30-, 56BD30-01-2-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56BD30-01-2-AJN Details Description
Related parts for 56BD30-01-2-AJN
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS53355-743 datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO214AC datasheet.pdf