Grayhill, Inc. 56BS36-01-1-04N
56BS36-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
56BS36-01-1-04N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
56BS36-01-1-04N.pdf
Availability of 56BS36-01-1-04N
QUANTITY
56BS36-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 56BS36-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-56BS36-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series56
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel12.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56BS36-01-1-04N
Related Links56BS36-, 56BS36-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56BS36-01-1-04N Details Description
Related parts for 56BS36-01-1-04N
CONN SOCKET 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 11.88K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
AMG HI-AMP STUD MOUNT FUSE 80A datasheet.pdf