Amphenol Commercial Products L77HDAH26SOL2RM8
L77HDAH26SOL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDAH26SOL2RM8
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDAH26SOL2RM8.pdf
Availability of L77HDAH26SOL2RM8
QUANTITY
L77HDAH26SOL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDAH26SOL2RM8
Internal Part NumberEIS-L77HDAH26SOL2RM8
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDAH26SOL2RM8
Related LinksL77HDAH2, L77HDAH26SOL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDAH26SOL2RM8 Details Description
Related parts for L77HDAH26SOL2RM8
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DUAL STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 0.05" 1.6" datasheet.pdf
CABLE HD XGA DB15 M-F 3M FERRITE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE-FEMALE 6POS 3' datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf