Grayhill, Inc. 56DP36-01-2-AJN
56DP36-01-2-AJN picture photo
Mfg. Part Number
56DP36-01-2-AJN
Brief Description
SW ROTARY DP 200MA 0.5" 30V
Datasheet Download
56DP36-01-2-AJN.pdf
Availability of 56DP36-01-2-AJN
QUANTITY
56DP36-01-2-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 56DP36-01-2-AJN
Internal Part NumberEIS-56DP36-01-2-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRotary Switches & Mechanical Encoders
PCN Assembly/Origin56 Series Location 19/Apr/2012
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series56
Number of Positions2 ~ 5
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel9.58mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56DP36-01-2-AJN
Related Links56DP36-, 56DP36-01-2-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56DP36-01-2-AJN Details Description
Related parts for 56DP36-01-2-AJN
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
TOOL TERMINATION W/HEAD SET datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 5" 2A MED datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 1206 datasheet.pdf