| Internal Part Number | EIS-56SD30-01-2-AJN | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| PCN Assembly/Origin | 56 Series Location 19/Apr/2012 | |
| Series | 56 | |
| Number of Positions | 2 ~ 6 | |
| Index Stops | Adjustable | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DP6T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Features | Shaft and Panel Sealed | |
| Depth Behind Panel | 12.19mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 3.5 ~ 9 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 56SD30-01-2-AJN | |
| Related Links | 56SD30-, 56SD30-01-2-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 2-1676970-6 | RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0603 | datasheet.pdf | |