Vishay/Sprague 572D225X0025Q2T
572D225X0025Q2T picture photo
Mfg. Part Number
572D225X0025Q2T
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
572D225X0025Q2T.pdf
Availability of 572D225X0025Q2T
QUANTITY
572D225X0025Q2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D225X0025Q2T
Internal Part NumberEIS-572D225X0025Q2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeQ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D225X0025Q2T
Related Links572D225, 572D225X0025Q2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D225X0025Q2T Details Description
Related parts for 572D225X0025Q2T
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND LC ORN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 420MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RECEPT 6 BAY KEY 3 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf