Vishay/Sprague 572D226X0016B4T
572D226X0016B4T picture photo
Mfg. Part Number
572D226X0016B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
572D226X0016B4T.pdf
Availability of 572D226X0016B4T
QUANTITY
572D226X0016B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D226X0016B4T
Internal Part NumberEIS-572D226X0016B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 572D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.106" W (3.30mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D226X0016B4T
Related Links572D226, 572D226X0016B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D226X0016B4T Details Description
Related parts for 572D226X0016B4T
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH CROSS ROLL PLNGR SPDT 10A datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 4CH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DRAWER 16.1X17.4X8.75" GREY datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 5KW datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf