Aavid Thermalloy 576802B04100G
576802B04100G picture photo
Mfg. Part Number
576802B04100G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK TO220 CLIPON W/TAB.75"
Datasheet Download
576802B04100G.pdf
Availability of 576802B04100G
QUANTITY
576802B04100G Order Process
Ship out your order
Specifications of 576802B04100G
Internal Part NumberEIS-576802B04100G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Featured ProductSlide-On Heat Sinks
Standard Package2,000
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220, TO-262
Attachment MethodClip and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length0.750" (19.05mm)
Width0.500" (12.70mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise1W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.0°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural27.3°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)576802B04100G
Related Links576802, 576802B04100G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
576802B04100G Details Description
Related parts for 576802B04100G
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
STORAGE CONTAINER 18-5/8X15X10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 115V datasheet.pdf
IC LIU SH T1/E1/J1 8CH 225BGA datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf