Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26AN
D38999/26FE26AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26AN.pdf
Availability of D38999/26FE26AN
QUANTITY
D38999/26FE26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26AN
Related LinksD38999/, D38999/26FE26AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26AN Details Description
Related parts for D38999/26FE26AN
EVALUATION MODULE FOR DAC5574 datasheet.pdf
RES 107K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MAINTAIN YELL PANEL datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 35K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf