Vishay/Dale RN70D2211FB14
RN70D2211FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2211FB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2211FB14.pdf
Availability of RN70D2211FB14
QUANTITY
RN70D2211FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2211FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D2211FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2211FB14
Related LinksRN70D2, RN70D2211FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2211FB14 Details Description
Related parts for RN70D2211FB14
IC VOICE REC/PLAY 20SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC P600 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf