Bourns Inc. 5800-220-RC
5800-220-RC picture photo
Mfg. Part Number
5800-220-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.28A 50 MOHM TH
Datasheet Download
5800-220-RC.pdf
Availability of 5800-220-RC
QUANTITY
5800-220-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5800-220-RC
Internal Part NumberEIS-5800-220-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5800
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating1.28A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5800-220-RC
Related Links5800-, 5800-220-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5800-220-RC Details Description
Related parts for 5800-220-RC
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 58V 40A IN LINE datasheet.pdf
LENS ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf