Honeywell Sensing and Productivity Solutions 585DX4Q25F502ZP
585DX4Q25F502ZP picture photo
Mfg. Part Number
585DX4Q25F502ZP
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
585DX4Q25F502ZP.pdf
Availability of 585DX4Q25F502ZP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
585DX4Q25F502ZP Order Process
Ship out your order
Specifications of 585DX4Q25F502ZP
Internal Part NumberEIS-585DX4Q25F502ZP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series585
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)585DX4Q25F502ZP
585DX4Q25F502ZP Details Description
Related parts for 585DX4Q25F502ZP
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD IOUT 52-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
HDM DC STKG MODULE PF4.0 30 SAU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf