Bourns Inc. 5900-151-RC
5900-151-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-151-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.6A 129 MOHM TH
Datasheet Download
5900-151-RC.pdf
Availability of 5900-151-RC
QUANTITY
5900-151-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-151-RC
Internal Part NumberEIS-5900-151-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5900
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.22A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)129 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-151-RC
Related Links5900-, 5900-151-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-151-RC Details Description
Related parts for 5900-151-RC
IC SRAM 256KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN SKT 1.6-2MM YELLOW WIREMNT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MOD CRIMP TOOL KIT 6 AWG INSUL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf