Bourns Inc. 5900-470-RC
5900-470-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-470-RC
Brief Description
FIXED IND 47UH 4A 35 MOHM TH
Datasheet Download
5900-470-RC.pdf
Availability of 5900-470-RC
QUANTITY
5900-470-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-470-RC
Internal Part NumberEIS-5900-470-RC
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation3.98A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-470-RC
Related Links5900-, 5900-470-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-470-RC Details Description
Related parts for 5900-470-RC
CORD COIL REVERSED 8-8 BLACK 10' datasheet.pdf
CONN MINI UHF JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
M803 8C 8#20HD SKT RECP OM datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
22UF 100V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf