Vishay/Dale RNC55J7870BRRSL
RNC55J7870BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7870BRRSL
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7870BRRSL.pdf
Availability of RNC55J7870BRRSL
QUANTITY
RNC55J7870BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7870BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7870BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7870BRRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7870BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7870BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J7870BRRSL
RAILS PANL MOUNTNG 24.50" 1 PAIR datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 3.1V 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 6.87K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 410MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.2A 169 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf