Bourns Inc. 5900-821-RC
5900-821-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-821-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 800MA 655 MOHM
Datasheet Download
5900-821-RC.pdf
Availability of 5900-821-RC
QUANTITY
5900-821-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-821-RC
Internal Part NumberEIS-5900-821-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5900
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating800mA
Current - Saturation970mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)655 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-821-RC
Related Links5900-, 5900-821-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-821-RC Details Description
Related parts for 5900-821-RC
FIXED IND 3.9MH 120MA 12.9 OHM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT23-6 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf