NMB Technologies Corp. 5910PL-04W-B59-L50
5910PL-04W-B59-L50 picture photo
Mfg. Part Number
5910PL-04W-B59-L50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
5910PL-04W-B59-L50.pdf
Availability of 5910PL-04W-B59-L50
QUANTITY
5910PL-04W-B59-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5910PL-04W-B59-L50
Internal Part NumberEIS-5910PL-04W-B59-L50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series5910PL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H x 25.4mm W
Air Flow225.9 CFM (6.39m³/min)
Static Pressure0.580 in H2O (144.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise61.5 dB
Power (Watts)22.2W
RPM3500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating1.85A
Voltage Range6 ~ 18VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5910PL-04W-B59-L50
Related Links5910PL-04, 5910PL-04W-B59-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5910PL-04W-B59-L50 Details Description
Related parts for 5910PL-04W-B59-L50
LED 17.46MM BLUE DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN VERT HEADER 10POS DUAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 1606 datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 9.9 + 9.9M datasheet.pdf
SNAP SWITCH 16A 250VAC datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 2MM DOME 6.0" datasheet.pdf