FFF 59112-K38-11A090LF
59112-K38-11A090LF picture photo
Mfg. Part Number
59112-K38-11A090LF
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
59112-K38-11A090LF.pdf
Availability of 59112-K38-11A090LF
QUANTITY
59112-K38-11A090LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59112-K38-11A090LF
Internal Part NumberEIS-59112-K38-11A090LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Positions22
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.752" (19.10mm)
Length - Post (Mating)0.299" (7.60mm)
Length - Stack Height0.354" (9.00mm)
Length - Tail0.098" (2.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59112-K38-11A090LF
Related Links59112-K38, 59112-K38-11A090LF Datasheet, FFF Distributor
59112-K38-11A090LF Details Description
Related parts for 59112-K38-11A090LF
RES SMD 910K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K OTP EXT 40-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf