Littelfuse 59150-3-U-05-F
59150-3-U-05-F picture photo
Mfg. Part Number
59150-3-U-05-F
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
REED SENSORS
Datasheet Download
59150-3-U-05-F.pdf
Availability of 59150-3-U-05-F
QUANTITY
59150-3-U-05-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 59150-3-U-05-F
Internal Part NumberEIS-59150-3-U-05-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAmpere*turn vs. mT & Gauss App Note
Handling Of Reed Sensors, Relays, Switches App Note
Reed Switch & Sensor Activation App Note
RoHS InformationRoHS Compliance Survey
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series59150
Output TypeSPDT
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply-
Must Operate25 ~ 30AT
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseFlange Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59150-3-U-05-F
Related Links59150-3, 59150-3-U-05-F Datasheet, Littelfuse Distributor
59150-3-U-05-F Details Description
Related parts for 59150-3-U-05-F
RES SMD 120 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 200MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC DSP CTLR 300MHZ 208CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf