NMB Technologies Corp. 5915PC-10T-B10-B00
5915PC-10T-B10-B00 picture photo
Mfg. Part Number
5915PC-10T-B10-B00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38MM 100VAC TERM
Datasheet Download
5915PC-10T-B10-B00.pdf
Availability of 5915PC-10T-B10-B00
QUANTITY
5915PC-10T-B10-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5915PC-10T-B10-B00
Internal Part NumberEIS-5915PC-10T-B10-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D Model5915PC-B00.stp5915PC-B00.prt5915PC-B00.sldprt5915PC-B00.igs
Standard Package15
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series5915PC
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width38mm
Air Flow102.3 CFM (2.90m³/min)
Static Pressure0.243 in H2O (60.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38 dB
Power (Watts)18.0W
RPM1650 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.020A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5915PC-10T-B10-B00
Related Links5915PC-10, 5915PC-10T-B10-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5915PC-10T-B10-B00 Details Description
Related parts for 5915PC-10T-B10-B00
FIXED IND 10MH 24MA 137 OHM TH datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 0-50KPA PCB TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
CPTC FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
JFET N-CH 50V TO-71 datasheet.pdf