NMB Technologies Corp. 5915PC-10T-B20-B00
5915PC-10T-B20-B00 picture photo
Mfg. Part Number
5915PC-10T-B20-B00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38MM 100VAC TERM
Datasheet Download
5915PC-10T-B20-B00.pdf
Availability of 5915PC-10T-B20-B00
QUANTITY
5915PC-10T-B20-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5915PC-10T-B20-B00
Internal Part NumberEIS-5915PC-10T-B20-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D Model5915PC-B00.stp5915PC-B00.prt5915PC-B00.sldprt5915PC-B00.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package15
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series5915PC
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width38mm
Air Flow166.0 CFM (4.70m³/min)
Static Pressure0.472 in H2O (117.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise50 dB
Power (Watts)23.0W
RPM2600 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.230A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5915PC-10T-B20-B00
Related Links5915PC-10, 5915PC-10T-B20-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5915PC-10T-B20-B00 Details Description
Related parts for 5915PC-10T-B20-B00
CONN HEADER 34POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN #20 CRIMP datasheet.pdf
BOARD DEV LIN SBC ATA6628 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 3A 15W datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL NK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf