NMB Technologies Corp. 5915PC-12T-B20-A00
5915PC-12T-B20-A00 picture photo
Mfg. Part Number
5915PC-12T-B20-A00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38MM 115VAC TERM
Datasheet Download
5915PC-12T-B20-A00.pdf
Availability of 5915PC-12T-B20-A00
QUANTITY
5915PC-12T-B20-A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5915PC-12T-B20-A00
Internal Part NumberEIS-5915PC-12T-B20-A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information5915PC-12T-B20-A00 Material
3D Model5915PC-B00.stp5915PC-B00.prt5915PC-B00.sldprt5915PC-B00.igs
Standard Package15
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series5915PC
TypeAC
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H x 38mm W
Air Flow166.0 CFM (4.70m³/min)
Static Pressure0.472 in H2O (117.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise50 dB
Power (Watts)22.0W
RPM2600 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5915PC-12T-B20-A00
Related Links5915PC-12, 5915PC-12T-B20-A00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5915PC-12T-B20-A00 Details Description
Related parts for 5915PC-12T-B20-A00
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 75V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf