Richtek USA Inc. RT9013-12GQW
RT9013-12GQW picture photo
Mfg. Part Number
RT9013-12GQW
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6WDFN
Datasheet Download
RT9013-12GQW.pdf
Availability of RT9013-12GQW
QUANTITY
RT9013-12GQW Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9013-12GQW
Internal Part NumberEIS-RT9013-12GQW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9013-12GQW
Related LinksRT9013, RT9013-12GQW Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9013-12GQW Details Description
Related parts for RT9013-12GQW
CONN SPRING CONT 43 POS .276 SMD datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OCT INTRFACE BUS TXRX 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT HI 20-TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 8SMD datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS TIN datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf