Vishay/Sprague 591D105X0035B4T15H
591D105X0035B4T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D105X0035B4T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1611
Datasheet Download
591D105X0035B4T15H.pdf
Availability of 591D105X0035B4T15H
QUANTITY
591D105X0035B4T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D105X0035B4T15H
Internal Part NumberEIS-591D105X0035B4T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D105X0035B4T15H
Related Links591D105X0, 591D105X0035B4T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D105X0035B4T15H Details Description
Related parts for 591D105X0035B4T15H
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 16DIP datasheet.pdf
REED SENSOR/MAGNET EVAL KIT datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL95210 datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 40POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf