Vishay/Sprague 591D106X9016C4T15H
591D106X9016C4T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D106X9016C4T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
591D106X9016C4T15H.pdf
Availability of 591D106X9016C4T15H
QUANTITY
591D106X9016C4T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D106X9016C4T15H
Internal Part NumberEIS-591D106X9016C4T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D106X9016C4T15H
Related Links591D106X9, 591D106X9016C4T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D106X9016C4T15H Details Description
Related parts for 591D106X9016C4T15H
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D618 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
TAPE URETHANE FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf