Vishay/Sprague 591D156X9025R8T15H
591D156X9025R8T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D156X9025R8T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 25V 10% 2824
Datasheet Download
591D156X9025R8T15H.pdf
Availability of 591D156X9025R8T15H
QUANTITY
591D156X9025R8T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D156X9025R8T15H
Internal Part NumberEIS-591D156X9025R8T15H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D156X9025R8T15H
Related Links591D156X9, 591D156X9025R8T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D156X9025R8T15H Details Description
Related parts for 591D156X9025R8T15H
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM DO204AC datasheet.pdf
XFRMR MAGNT 1PORT 1:1.414 10/100 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
N JACK JACK BULKHEAD ADAPTER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf