Vishay/Sprague 591D156X96R3A2T15H
591D156X96R3A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D156X96R3A2T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1507
Datasheet Download
591D156X96R3A2T15H.pdf
Availability of 591D156X96R3A2T15H
QUANTITY
591D156X96R3A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D156X96R3A2T15H
Internal Part NumberEIS-591D156X96R3A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D156X96R3A2T15H
Related Links591D156X9, 591D156X96R3A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D156X96R3A2T15H Details Description
Related parts for 591D156X96R3A2T15H
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 2008 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.8V 5A HZ 12-SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC26S/AE26M/CSC26S datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6UDFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 28POS datasheet.pdf