Vishay/Sprague 591D157X96R3C2T20H
591D157X96R3C2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D157X96R3C2T20H
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2812
Datasheet Download
591D157X96R3C2T20H.pdf
Availability of 591D157X96R3C2T20H
QUANTITY
591D157X96R3C2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D157X96R3C2T20H
Internal Part NumberEIS-591D157X96R3C2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D157X96R3C2T20H
Related Links591D157X9, 591D157X96R3C2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D157X96R3C2T20H Details Description
Related parts for 591D157X96R3C2T20H
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
IC BUS BUFF 3ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 1600VDC datasheet.pdf