Vishay/Sprague 591D225X9025B2T15H
591D225X9025B2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D225X9025B2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1611
Datasheet Download
591D225X9025B2T15H.pdf
Availability of 591D225X9025B2T15H
QUANTITY
591D225X9025B2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D225X9025B2T15H
Internal Part NumberEIS-591D225X9025B2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D225X9025B2T15H
Related Links591D225X9, 591D225X9025B2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D225X9025B2T15H Details Description
Related parts for 591D225X9025B2T15H
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
AUDIO JACK 2 STACKED BLUE/LIME datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 100W 3.6A datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MICRO 37C S 18" WHT FLOAT datasheet.pdf