Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKU105/04
VS-VSKU105/04 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKU105/04
Brief Description
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKU105/04.pdf
Availability of VS-VSKU105/04
QUANTITY
VS-VSKU105/04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKU105/04
Internal Part NumberEIS-VS-VSKU105/04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)165A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKU105/04
Related LinksVS-VSK, VS-VSKU105/04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKU105/04 Details Description
Related parts for VS-VSKU105/04
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 3.5MM STACK HGHT datasheet.pdf
IC VOIP IP PHONE ASSP 128-PQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf