Vishay/Sprague 591D227X0016R2T20H
591D227X0016R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D227X0016R2T20H
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
591D227X0016R2T20H.pdf
Availability of 591D227X0016R2T20H
QUANTITY
591D227X0016R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D227X0016R2T20H
Internal Part NumberEIS-591D227X0016R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D227X0016R2T20H
Related Links591D227X0, 591D227X0016R2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D227X0016R2T20H Details Description
Related parts for 591D227X0016R2T20H
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG GRN 14V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DIGITAL EQUALIZER CAMERA SIDE datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 150 OHM 0603 datasheet.pdf