Vishay/Sprague 591D227X06R3C2T20H
591D227X06R3C2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D227X06R3C2T20H
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2812
Datasheet Download
591D227X06R3C2T20H.pdf
Availability of 591D227X06R3C2T20H
QUANTITY
591D227X06R3C2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D227X06R3C2T20H
Internal Part NumberEIS-591D227X06R3C2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D227X06R3C2T20H
Related Links591D227X0, 591D227X06R3C2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D227X06R3C2T20H Details Description
Related parts for 591D227X06R3C2T20H
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 4000' datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 8A 800V GBU datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf