Vishay/Dale RNC50J7150BRR36
RNC50J7150BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7150BRR36
Brief Description
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7150BRR36.pdf
Availability of RNC50J7150BRR36
QUANTITY
RNC50J7150BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7150BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J7150BRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7150BRR36
Related LinksRNC50J7, RNC50J7150BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7150BRR36 Details Description
Related parts for RNC50J7150BRR36
SOLDER TIP TINNER 1OZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A IPAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 325A 6000V datasheet.pdf
SET PP LC DUPLEX SM GOF ONE LC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf