Vishay/Sprague 591D336X06R3B2T15H
591D336X06R3B2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D336X06R3B2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1611
Datasheet Download
591D336X06R3B2T15H.pdf
Availability of 591D336X06R3B2T15H
QUANTITY
591D336X06R3B2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D336X06R3B2T15H
Internal Part NumberEIS-591D336X06R3B2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D336X06R3B2T15H
Related Links591D336X0, 591D336X06R3B2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D336X06R3B2T15H Details Description
Related parts for 591D336X06R3B2T15H
IC ABT OCT TRNSP D LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
TOOL HAND PRO-CRIMPER III W/DIE datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 4POS datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 325A AC/DC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf