TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-39HE
DTS26W21-39HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-39HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W21-39HE.pdf
Availability of DTS26W21-39HE
QUANTITY
DTS26W21-39HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-39HE
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-39HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-39HE
Related LinksDTS26W, DTS26W21-39HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-39HE Details Description
Related parts for DTS26W21-39HE
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1E/76 AR UC datasheet.pdf
BL4S200 TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA TO-5-8 datasheet.pdf