Vishay/Sprague 591D475X9016A2T15H
591D475X9016A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D475X9016A2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1507
Datasheet Download
591D475X9016A2T15H.pdf
Availability of 591D475X9016A2T15H
QUANTITY
591D475X9016A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D475X9016A2T15H
Internal Part NumberEIS-591D475X9016A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.75 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D475X9016A2T15H
Related Links591D475X9, 591D475X9016A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D475X9016A2T15H Details Description
Related parts for 591D475X9016A2T15H
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 51POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR MSHRUM BTN NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 187 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf