Vishay/Sprague 591D475X9035B2T15H
591D475X9035B2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D475X9035B2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1611
Datasheet Download
591D475X9035B2T15H.pdf
Availability of 591D475X9035B2T15H
QUANTITY
591D475X9035B2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D475X9035B2T15H
Internal Part NumberEIS-591D475X9035B2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D475X9035B2T15H
Related Links591D475X9, 591D475X9035B2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D475X9035B2T15H Details Description
Related parts for 591D475X9035B2T15H
DIODE GEN PURP 1.2KV 300A DO205 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8TSSOP datasheet.pdf