Vishay/Sprague 591D476X0010D2T035
591D476X0010D2T035 picture photo
Mfg. Part Number
591D476X0010D2T035
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
591D476X0010D2T035.pdf
Availability of 591D476X0010D2T035
QUANTITY
591D476X0010D2T035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D476X0010D2T035
Internal Part NumberEIS-591D476X0010D2T035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D476X0010D2T035
Related Links591D476X0, 591D476X0010D2T035 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D476X0010D2T035 Details Description
Related parts for 591D476X0010D2T035
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE 6A 600V GSIB-5S datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf