Vishay/Sprague 591D476X9010R2T15H
591D476X9010R2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D476X9010R2T15H
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
591D476X9010R2T15H.pdf
Availability of 591D476X9010R2T15H
QUANTITY
591D476X9010R2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D476X9010R2T15H
Internal Part NumberEIS-591D476X9010R2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D476X9010R2T15H
Related Links591D476X9, 591D476X9010R2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D476X9010R2T15H Details Description
Related parts for 591D476X9010R2T15H
SCR SENS 400V 4A SMT TO-252AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .150 SLD datasheet.pdf
CABLE 30COND 14AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf