Vishay/Sprague 591D477X0004R2T20H
591D477X0004R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D477X0004R2T20H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 20% 2824
Datasheet Download
591D477X0004R2T20H.pdf
Availability of 591D477X0004R2T20H
QUANTITY
591D477X0004R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D477X0004R2T20H
Internal Part NumberEIS-591D477X0004R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D477X0004R2T20H
Related Links591D477X0, 591D477X0004R2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D477X0004R2T20H Details Description
Related parts for 591D477X0004R2T20H
ROUND STANDOFF 8-32 CERAMIC 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4LINE ESD 8-UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BUZZER 3-24DC 95DB FLANGE 3.5KHZ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V Y5U 3025 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf