FFF 59202-G38-20-154
59202-G38-20-154 picture photo
Mfg. Part Number
59202-G38-20-154
Brief Description
CONN STACKER 40POS 2MM SMD
Datasheet Download
59202-G38-20-154.pdf
Availability of 59202-G38-20-154
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
59202-G38-20-154 Order Process
Ship out your order
Specifications of 59202-G38-20-154
Internal Part NumberEIS-59202-G38-20-154
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLReceptacle Minitek, Plug Minitek 26/Dec/2014
PCN Design/SpecificationRaw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package1,000
PackagingBulk
Number of Positions40
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.685" (17.40mm)
Length - Post (Mating)0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height0.606" (15.40mm)
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59202-G38-20-154
Related Links59202-G3, 59202-G38-20-154 Datasheet, FFF Distributor
59202-G38-20-154 Details Description
Related parts for 59202-G38-20-154
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-QFN-EP (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf