Maxim Integrated MAX6855UK21D6+T
MAX6855UK21D6+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6855UK21D6+T
Datasheet Download
MAX6855UK21D6+T.pdf
Availability of MAX6855UK21D6+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6855UK21D6+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6855UK21D6+T
Internal Part NumberEIS-MAX6855UK21D6+T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout600 ms Minimum
Voltage - Threshold2.1V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6855UK21D6+T
Related LinksMAX6855, MAX6855UK21D6+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6855UK21D6+T Details Description
Related parts for MAX6855UK21D6+T
IDC CABLE - HKC60H/AE60M/HKC60H datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BCF 3.81/09/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
T 3/4 INCND LAMP WIRE TERMINAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.7V 4-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA FRONT/R datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf