Littelfuse 15KPA48CA-HR
15KPA48CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA48CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA48CA-HR.pdf
Availability of 15KPA48CA-HR
QUANTITY
15KPA48CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA48CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA48CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)194.3A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA48CA-HR
Related Links15KPA4, 15KPA48CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA48CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA48CA-HR
WIRE DUCT FLEX 50 X 50 X 500MM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SGL STAGE 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
SENSOR SFF LED OFN 17FPC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
CONN PLUG BACKSHELL 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf