Vishay/Sprague 592D105X0035B2W15H
592D105X0035B2W15H picture photo
Mfg. Part Number
592D105X0035B2W15H
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1611
Datasheet Download
592D105X0035B2W15H.pdf
Availability of 592D105X0035B2W15H
QUANTITY
592D105X0035B2W15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D105X0035B2W15H
Internal Part NumberEIS-592D105X0035B2W15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D105X0035B2W15H
Related Links592D105X0, 592D105X0035B2W15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D105X0035B2W15H Details Description
Related parts for 592D105X0035B2W15H
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12A PPAK SC70-6 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.265A 140 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf