Vishay/Sprague 592D106X0020D2T15H
592D106X0020D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D106X0020D2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
592D106X0020D2T15H.pdf
Availability of 592D106X0020D2T15H
QUANTITY
592D106X0020D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D106X0020D2T15H
Internal Part NumberEIS-592D106X0020D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D106X0020D2T15H
Related Links592D106X0, 592D106X0020D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D106X0020D2T15H Details Description
Related parts for 592D106X0020D2T15H
IC DUAL OUTPUT DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V TO-220FP datasheet.pdf